• Tydzień Edukacji Globalnej

          • Zakończył się kolejny Tydzień Edukacji Globalnej, który odbywał się w naszej szkole w dniach od 18 do 24 listopada. Samorząd Uczniowski dziękuje swoi koleżankom i kolegom za zaangażowanie i wkład swoich sił i pomysłów w jego realizację. Ochrona klimatu to bardzo poważne zagadnienie na świecie, którego z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi. Po minionym Tygodniu Edukacji Globalnej podjęliśmy postanowienie posadzenia kilku rodzimych drzew na terenie naszej szkoły. Uczynimy to wiosną. Póki, co wiemy, że chroniąc drzewa i obdarzając je szacunkiem (tyle im zawdzięczamy!) przyczyniamy się również do ochrony klimatu na Ziemi. Wszystkie zmiany zaczyna się od siebie i swego myślenia. Zachęcamy więc każdego, by pamiętać: chroniąc drzewo- chronisz przyszłość naszej Ziemi.

            Koordynator-Monika Sawka

          • DZIECI UCZĄ RODZICÓW

          • Pierwsze zajęcia akcji ,,Dzieci uczą rodziców"  już za nami."Mali patrioci" z kl. IIIc z wielkim zaangażowaniem kolorowali godło i flagę. Ciekawe jak rodzice zdali domowy egzamin ze znajomości  symboli narodowych? ;)

          • DZIECI UCZĄ RODZICÓW

          • Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza wszystkie przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych do udziału w objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2019/2020 akcji edukacyjnej pn. "Dzieci uczą rodziców". Celem akcji wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców". 

            W ramach akcji wszystkie zgłoszone placówki każdego miesiąca będą otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji na tematy związane z bezpieczeństwem (w szkole/przedszkolu, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w internecie), ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Każda lekcja będzie się składać z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wykorzystując otrzymane materiały i wiedzę własną wprowadzą dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej dzieci będą miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora. Czasami będzie to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus. Następnie dzieci zabiorą obrazek do domu i pokazując rodzicom, zachęcą ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców".

            Udział w akcji jest darmowy. W trakcie trwania całej akcji przewidziano konkursy z nagrodami dla dzieci i uczestniczących placówek. Zapraszamy do udziału!

            Regulamin akcji dostępny na platformie zgłoszeniowej: www.edu.crl.org.pl

            #DzieciUcząRodziców

          • Prośba o głosowanie na projekt ZROZUMIEĆ ŚLĄSK

          • Bardzo proszę o udział w głosowaniu na projekt

            ZROZUMIEĆ ŚLĄSK-drogi do niepodległej

            MBO1364/P4/19

            Projekt powstał w ramach I Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego dla Województwa Śląskiego i jest przeznaczony dla uczniów klas VII szkół podstawowych

            Projekt Zrozumieć Śląsk jest projektem o zasięgu podregionalnym przeznaczonym do realizacji w szkołach powiatu lublinieckiego, tarnogórskiego, gliwickiego i miast na prawach powiatu: Bytom, Gliwice. Zakłada on organizację całodziennej wycieczki dla wszystkich klas VII trasą związaną z historią niepodległości na Śląsku. Na trasie autokarowej wycieczki uczniowie zwiedzą: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 mieszczące się w Radzionkowie,Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przy KWK Wójek oraz Radiostację Gliwicką.

            W przypadku realizacji projektu całkowity koszt wycieczki/ ponad 116.270PLN/ pokrywany jest przez I Marszałkowski Budżet Obywatelski i jest realizowany w roku 2020.

            Głosować można elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej bo.slaskie.pl. 

            W momencie rozpoczęcia głosowania, zostanie uruchomiona aplikacja do oddawania głosów.

            Termin głosowania: 12–30 listopada 2019 r.

             Mam nadzieję że ta informacja spowoduje aktywność mieszkańców powiatów:  tarnogórskiego, gliwickiego i miast Bytom i Gliwice. 

            Dziękuję za aktywność.

            Jacek Wadowski

            nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr. 4 Bytom

            autor projektu.

          • Pasowania na ucznia klasy pierwszej

          • 28 października oficjalnie w poczet pełnoprawnych członków społeczności uczniowskiej SP5 przyjęliśmy tegorocznych pierwszoklasistów. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę dbania o dobre imię szkoły i klasy, po czym zostali uroczyście pasowani przez panią Dyrektor. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia był drobny poczęstunek w klasach z rodzicami i wychowawcami.

          • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 4 października w naszej szkole obchodziliśmy

            IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

            Dzień ten miał na celu zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, którą zapomnieli w ciągu wakacji, a dorosłym dać możliwość popisania się przed dziećmi świetną znajomością tabliczki mnożenia.

            W tym dniu, każdy mógł zdać egzamin z tabliczki mnożenia przed komisją złożoną z uczniów- egzaminatorów i otrzymać certyfikat oraz tytuł Ekspert Tabliczki Mnożenia czyli MT Expert. Egzaminy odbywały się w czasie lekcji lub na korytarzu. Do egzaminu przystąpiły 133 osoby – uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Poza tym na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki związane z tabliczką mnożenia, grali w gry.

            Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

            koordynator lokalny

            Anna Rabsztyn

          • LIST MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ W ROCZNICĘ POWSTANIA SZARYCH SZEREGÓW

          • Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele,

            Drodzy Uczniowie,

             

            27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski,  która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Był to fenomen na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego obejmowały nie tylko pion wojskowy, ale również oświatę, kulturę czy wymiar sprawiedliwości.

            Również 80 lat temu, 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały Szare Szeregi. Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w „Szarych Szeregach” w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w Kamieniach na szaniec, przedstawiając bohaterskie czyny „Alka”, „Rudego” czy „Zośki”. Warto pamiętać, że wielu harcerzy w służbie Polsce złożyło najwyższą ofiarę, inni przez wiele lat po wojnie zmagali się z represjami komunistycznej władzy. 

            Spadkobiercami i kontynuatorami zarówno etosu harcerskiego, jak również tradycji patriotycznych są organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie działające obecnie w naszym kraju. W istotny sposób wspierają one rozwój i wychowanie młodego człowieka. Harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia Ojczyźnie. Pomaga kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne. Bycie członkiem organizacji harcerskiej uczy solidarności, współpracy oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

            Przypominając o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą harcerstwie, chciałabym zwrócić Państwa uwagę na działalność tych organizacji i stowarzyszeń. Jestem przekonany, że harcerstwo pomoże uczniom w lepszym przygotowaniu do dorosłości i realizowaniu własnych marzenia. Dlatego zachęcam Państwa do wspierania lokalnych organizacji harcerskich, a także – na ile będzie to możliwe – do włączania się w budowanie ich struktur. 

            Głęboko wierzę, że w zastępach harcerskich jest wielu młodych ludzi, którzy w przyszłości będą służyć Polsce i budować pomyślność naszego kraju.

            Czuwaj!

            Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami

             

            Dariusz Piontkowski

            Minister Edukacji Narodowej

          • OKO KALEJDOSKOPU

          • Uczniowie kl. 4-6 SP5 uczestniczyli dziś w fantastycznym, inspirujący doświadczeniu. Mieliśmy okazję zatrzymać się i pomyśleć,co w życiu naprawdę ma znaczenie, jakie wartości dają nam siłę do dzialania, jakie talenty odkrywamy w sobie dzięki innym, dlaczego warto podejmować WYZWANIA, być uważnym i gotowym czynić dobro;).

          • Współpraca z CSW "KRONIKA" - podsumowanie roku szkolnego 2018/2019

          • Axis Mundi

            13 lipca 2019 roku odbył się wernisaż wystawy, którą współtworzyli ósmoklasiści realizujący dwuletni program edukacji kulturalno - medialnej oraz chętni uczniowie klas VIb i VIc.

            Zapraszamy na wystawę do CSW kronika Bytom - Rynek!

            Katarzyna Waluda

          • ZAMIAST KWIATKA NIOSĘ POMOC

          • Zebrano 1206 zł

            W tym roku po raz pierwszy zorganizowano w naszej szkole akcję PAH „Zamiast kwiatka niosę pomoc”. Dzieci, młodzież i rodzice zrezygnowali z zakupu kwiatów dla nauczycieli i podziękowali za wspólną pracę, przekazując pieniądze na szlachetny cel! W szkole przeprowadzono lekcje o pomocy dzieciom w Somalii. Dzieci w klasach 1-3 złożyły tulipany origami, które wręczyły swojej pani w dzień zakończenia roku szkolnego.

            Pieniądze zostały już wpłacone na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. DZIĘKUJEMY!


          • BYTOMSKA AKADEMIA KOMPETENCJI

          • W roku szkolnym 2018/2019 w ramach projektu Bytomska Akademia Kompetencji odbywały się w naszej szkole dodatkowe zajęcia dla uczniów. W I semestrze 58 uczniów klas 4, 5 i 6 wzięło udział w Warsztatach Efektywnej Nauki. Program warsztatów oparty był na zdobywaniu i doskonaleniu kompetencji efektywnego uczenia się oraz ćwiczeniu umiejętności pozwalających na samodzielne ich wykorzystywanie w procesie nauki – w szkole i poza nią. Uczniowie na 15 spotkaniach, w 6 grupach rozwijali umiejętność pracy zespołowej, kreatywnego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów, samoregulacji emocjonalnej oraz krytycznego myślenia i planowania. W II semestrze 30 uczniów z klas 4 i 5 uczestniczyło w Warsztatach Metodą Eksperymentów (TOC). Program warsztatów polegał na doskonaleniu umiejętności pracy z wykorzystaniem doświadczeń i metod eksperymentu w procesie nauczania z wykorzystaniem narzędzi TOC. Uczniowie w czasie 15 spotkań, w 3 grupach kształcili kompetencje uczenia się przedmiotów matematyczno – przyrodniczych metodą doświadczeń i eksperymentów poprzez wnioskowanie na podstawie dowodów, kształtowanie umiejętności wyjaśniania doświadczeń i  śledzenia toku rozumowania, abstrahowania i generalizowania.

            Zarówno dla uczniów jak i nauczycieli była to wspaniała przygoda:)

          • Szkolny konkurs ortograficzny

          •                      Bytom, maj 2019 r.

            Za nami finał kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Ortograficznego
            „Z ortografią za pan brat”, w którym swoją wiedzą i umiejętnościami wykazywali się uczniowie klas IV – VIII. Dziesięcioro uczniów zmierzyło się z wyrażeniami i zwrotami, których pisownia nie należy do najprostszych.

            Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII SP 5 za rok szkolny 2018/19 otrzymuje uczeń kl. 7c  Marcin T r e f l e r . J

            Wyróżnienie otrzymuje dwoje uczniów klas VIII:
             Patrycja Paczyna i Maciej Sieraczkiewicz.

            Gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym i wszystkim przedstawicielom klas IV-VIII, którzy podjęli wyzwanie i zmierzyli się chyżym żołnierzem, łodyżką rzeżuchy czy superceną „Kumpla z Budy”.

            Życzymy nieustającej wytrwałości w doskonaleniu poprawności językowej i ortograficznej.

            Organizatorzy: nauczyciele języka polskiego 

          • Bytomska Akademia Kompetencji - TOC

          • W ramach Bytomskiej Akademii Kompetencji w naszej szkole odbywają się interdyscyplinarne zajęcia matematyczno - przyrodnicze. Na zajęciach uczniowie mają okazję do eksperymentowania, a przez to poznawania świata. Czy można nadmuchać balon w butelce? Jak zrobić domowy telefon? Jak działa zmysł wzroku? Czy owoce i warzywa mogą wytwarzać prąd? Jak działa ucho? Co to jest elektroskop? Czy zmysły mogą nas oszukać? Jaką barwę ma światło? Na zajęciach uczniowie szukają odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zajęć:)