• 100 rocznica III Powstania Śląskiego

          • Metropolia świętuje w Bytomiu 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

            To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska w XX wieku. Z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, którego efektem był korzystny dla Polski podział Górnego Śląska. Szczególną rolę w walce o polski Śląsk odegrał Bytom, gdzie swoją siedzibę miał Polski Komisariat Plebiscytowy oraz gdzie zapadła decyzja o wybuchu powstania. To właśnie ze względu na rolę, jaką odegrał wówczas Bytom, Metropolitalne obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego odbędą się w naszym mieście. Świętowanie zaczynamy już 2 maja, a wielki finał zaplanowano na 25 czerwca.

            Zaczynamy 2 maja

            Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego rozpoczną się 2 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich, po czym /od godz. 21.20/ na bytomskim Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości zakończą się /od godz. 22.00/ odsłonięciem instalacji artystycznej /mapping/ nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku. Warto dodać, że 2 maja będziemy również świętować 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

            Jakie atrakcje uświetnią jeszcze 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

            Wśród atrakcji, jakie Bytom przygotował w związku z jubileuszem 100-lecia III Powstania Śląskiego dla mieszkańców Śląska, będą m.in.: happeningi, warsztaty, wystawy oraz prezentacje muzyczne, których zwieńczeniem będzie widowisko multimedialne - Tryptyk Powstańczy, w którym zaprezentowane zostaną dzieje Bytomia od czasów średniowiecza po współczesność oraz wydarzenia związane z III Powstaniem Śląskim, jakie rozegrały się na Śląsku w 1921 roku.

            Każdy, kto zawita od 2 maja do 25 czerwca w Bytomiu będzie mógł wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych upamiętniających III Powstanie Śląskie. Jeśli obostrzenia związane z pandemią nie pozwolą nam na bezpośrednie spotkanie, wydarzenia będą odbywały się online. Transmisje przewidujemy m.in. na kanale miasta Bytom w serwisie YouTube.com.

            Zgodnie z planem, uroczystości związane z obchodami III Powstania Śląskiego rozpoczną się w Bytomiu 2 maja, a więc w 100. rocznicę wybuchu powstania, a zakończą 25 czerwca. W tym dniu bowiem przypada rocznica podpisania staraniem Wojciecha Korfantego rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej, faktycznie kończącego III Powstanie Śląskie.

            O szczegółach związanych z organizacją Metropolitalnych Obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego w Bytomiu będziemy Państwa na bieżąco informować za pośrednictwem strony www.bytom.pl oraz miejskich kanałów społecznościowych.

            Rys historyczny III Powstania Śląskiego

            Wynik plebiscytu na Górnym Śląsku 20 marca 1921 roku, który miał zdecydować o przynależności tego regionu do Niemiec czy Polski, nie zadowolił żadnej ze stron. Do porozumienia w sprawie podziału Górnego Śląska nie potrafili dość również alianci. Brak decyzji aliantów spowodował, że Wojciech Korfanty w obawie przed niekorzystnym dla Polski podziałem Śląska, zdecydował o wybuchu III Powstania Śląskiego.

            Decyzję o jego rozpoczęciu podjęto w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” przy ówczesnej ulicy Gleiwitzerstrasse 10 w Bytomiu 30 kwietnia 1921 roku podczas spotkania Wojciecha Korfantego z dowódcami wojskowymi. Korfanty stanął na czele powstania, a dowódcą wojsk powstańczych został ppłk Maciej Mielżyński, którego potem zastąpił ppłk. Kazimierz Zenkteller.

            Powstańcy rozpoczęli działania bojowe z 2 na 3 maja, zaskakując początkowo oddziały niemieckie. Do ważniejszych walk doszło w Królewskiej Hucie /dzisiejszy Chorzów/, Katowicach, Gliwicach czy Zabrzu, a powstańcy dość szybko opanowali linię Odry /tzw. linię Korfantego/. Powstańcom udało się również zająć 8 maja Górę św. Anny oraz w walkach o Kędzierzyn i port na Odrze - tzw. Przystań Kozielską /4-10 maja/ wyprzeć siły niemieckie za Odrę.

            Sytuacja wojsk powstańczych zmieniła się wraz z decyzją Wojciecha Korfantego, który po osiągniętych sukcesach zmierzał do zakończenia powstania. 9 maja doszło do zawieszenia walk, jednak strona niemiecka po uzupełnieniu sił i sprzętu 21 maja przystąpiła do kontrofensywy. Wojskom niemieckim udało się zająć Górę św. Anny, a 4 czerwca ruszył atak na Kędzierzyn, który ostatecznie został zajęły przez Niemców. Wobec postępów wojsk niemieckich, Wojciech Korfanty próbował jak najszybciej doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, zdając sobie sprawę, że wszystkie wysyłki powstańców mogą zostać zaprzepaszczone.

            Starania Wojciecha Korfantego mające na celu zakończenie walk doprowadziły do podpisania 25 czerwca 1921 roku rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej. Do 5 lipca jednostki polskie i niemieckie wycofały się z terenu plebiscytowego, co faktycznie oznaczało zakończenie III Powstania Śląskiego.

            Na efekty kolejnego zrywu na Górnym Śląsku strona polska musiała czekać do 20 października 1921 roku. Wówczas Rada Ambasadorów wielkich mocarstw zatwierdziła podział Górnego Śląska, na mocy którego Polska otrzymała około 1/3 terytorium plebiscytowego z większością górnośląskich hut i kopalń.

            Świętujemy również 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza konstytucja nowożytna w Europie, a druga, po amerykańskiej, na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy.

            Zawyją syreny

            W niedzielę, 2 maja podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę III Powstania Śląskiego oraz 230. rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja zawyją syreny alarmowe. Jak co roku rocznicowe obchody są okazją, by przetestować sprawność systemu ostrzegania i alarmowania ludności, który sygnalizuje mieszkańcom skażenie środowiska, klęski żywiołowej i inne niebezpieczeństwa. Bytomianie usłyszą dźwięk ciągły trwający minutę w trakcie capstrzyku organizowanego na bytomskim Rynku.

          • Wyniki konkursu na kartkę urodzinową dla Królowej Elżbiety II

          • Serdecznie dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie konkursem.

            Wybór był niezmiernie trudny, dostaliśmy ogrom cudownie wykonanych kartek wraz z pięknymi życzeniami.

            Jury obradowało wiele godzin. Każda kartka była wyjątkowa i niepowtarzalna!

            Na wyłonieniu tylko trzech miejsc nie mogło się skończyć, przyznaliśmy więc również wyróżnienia!

            Poniżej prezentujemy zdjęcie prac laureatów.

            I miejsce "Kapelusze królowej" Szymon kl. II SP 4

            II miejsce "Portret Królowej" Natalia kl. III SP 45

            III miejsce "Królewski Corgie" Tomasz kl. II SP 4

            Wyróżnienia :

            "Królewski tort" Bryan SP 21

            "Królewska budka" Zuzanna kl. I SP Mistrzostwa Sportowego

            "Kapelusz królowej i flaga" Łukasz kl. I SP 45

            "Symbole Wielkiej Brytanii" Zosia kl. I SP 54

            "Królewski Szampan" Szymon kl II SP 45

          • Gratulacje

          • Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Patryk Musiał został laureatem Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2020/2021. Jako laureat jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem  najwyższego wyniku.

            Serdecznie gratulujemy!

            .

          • Niecodzienna lekcja historii

          • Dziś w wirtualnych murach naszej szkoły mieliśmy przyjemność gościć Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza, który wziął udział w nietypowej lekcji online poświęconej setnej rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku.

            Pan Prezydent okazał się wyśmienitym nauczycielem, który zajmująco opowiadał o tym, jakiej doniosłej wagi wydarzenia rozgrywały się w naszym mieście 100 lat temu. 

            Rozmawialiśmy o przeszłości, o tym, z jaką determinacją i odwagą nasi przodkowie walczyli o przynależność Górnego Śląska do Polski, o tym, czym jest tożsamość narodowa, ale też o mechanizmach skutecznej perswazji, czyli przekonywania do własnych racji. 

            Uczniowie klasy 6b byli zachwyceni, tym bardziej, że mogli zadać Panu Prezydentowi wiele pytań, których nie było końca 

            Pamiętajcie, warto znać historię swojej małej ojczyzny.

            Warto też zapamiętać słowa Pana Prezydenta, aby nigdy się nie poddawać, walczyć o swoją prawdę i zawsze podnosić się po porażkach!

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          • Stało się już tradycją, że nasza szkoła bierze czynny udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest obecnie na całym świecie.  Celem wydarzenia, które w tym roku odbywa się 9 lutego, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Poprzez spotkania online na lekcjach prowadzimy pogadanki, dyskusje i prezentacje materiałów multimedialnych. Wszystko na temat bezpieczeństwa w sieci. Klasy siódme przygotowały dla swoich koleżanek i kolegów plakaty dotyczące przesłania tego wydarzenia. Zapraszamy do oglądania i nauki.

          • GRATULACJE

          • W Teatrze Nowym w Zabrzu odbył się Wernisaż Poetycki z okazji podsumowania XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i średnich. W ramach  konkursu ukazał się tomik z poezją dziecięcą i młodzieżową. Jednym z laureatów tego konkursu jest uczeń naszej szkoły Patryk M. z klasy VIII. Gratulujemy.

          • FERIADA 2021 online

          • Bytomskie Centrum Kultury zaprasza całe Rodziny na
            "FERIADĘ 2021 online. Filmowo-bajkowe ferie”.
            W programie filmowe hity dla najmłodszych oraz niezapomniana zimowa bajka.
            Bez wychodzenia z domu zobaczycie:

            04 stycznia 2021 , film „Kacper i Emma – zimowe wakacje”. Kacper i Emma, a wraz z nimi Leo i Pani Królik, spędzają ferie zimowe u dziadka dziewczynki. Wyjazd z domu oznacza tęsknotę za rodzicami i oswojenie się z nowym miejscem, ale bohaterowie przełamują początkowe obawy. Ferie okazują się wspaniałym czasem na naukę jazdy na nartach i zabawy w wybudowanym specjalnie dla nich igloo. Wszystko się zmienia, gdy pojawia się Peter, który ma wiele talentów i bardzo imponuje Emmie. Kacper próbuje podjąć rywalizację. Czy to dobra droga, by zaimponować przyjaciółce?.
            Czas trwania: 73 minuty. Bilety online w cenie 5 zł do nabycia https://becek.pl/program/system_biletowy/2398 | https://becek.pl/program/system_biletowy/2398

            07 stycznia 2021 , film „Superagentka”. Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine to kino detektywistyczne dla młodych widzów w najlepszym wydaniu. Gdy dziewczynka przeprowadza się z rodziną do nowego miasta, natychmiast zakłada biuro detektywistyczne, a w lokalnym sklepiku dostaje pierwsze prawdziwe zlecenie. Ma siedem dni na rozwiązanie zagadki drobnych kradzieży. Nowe zadanie będzie doskonałą okazją do zdobycia prawdziwego przyjaciela.
            Czas trwania: 77 minut. Bilety online w cenie 5 zł do nabycia https://becek.pl/program/system_biletowy/2399 | https://becek.pl/program/system_biletowy/2399

            11 stycznia 2021 , film „Szybcy i śnieżni”. Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem!
            Czas trwania: 89 minut. Bilety online w cenie 5 zł do nabycia https://becek.pl/program/system_biletowy/2400 | https://becek.pl/program/system_biletowy/2400

            14 stycznia, film „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”. Dawno, dawno temu, kiedy Sycylię zamieszkiwały dostojne niedźwiedzie… to klasyczny początek przewrotnej i intrygującej animowanej baśni o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy cz łowieka
            w poszukiwaniu księcia. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. Czy te dwa światy da się ze sobą pogodzić? W krainie pełnej magicznych postaci, gdzie wszystko jest możliwe zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.
            Czas trwania: 93 minuty. Bilety online w cenie 5 zł do nabycia [ https://becek.pl/program/system_biletowy/2401 | https://becek.pl/program/system_biletowy/2401

            ZASADY OGLĄDANIA FILMÓW ONLINE:
            1. Kup bilet do BCKina ONLINE na [ https://bilety.becek.pl/ | https://bilety.becek.pl/ ]
            2. Po kupieniu biletu do BCKina ONLINE na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
            3. Na ten sam adres mailowy, w dniu seansu zostanie wysłany link do filmu wraz z hasłem.
            4. Link będzie aktywny w dniu seansu od godziny 10.00 do godziny 22.00.
            5. Oglądanie filmu jest możliwe w godzinach 10.00-22.00, jedynie w dniu seansu online.

            17 stycznia 2021 , zimowa bajka "Fabryka śniegu". Hen daleko nad głowami, gdzie mróz szczypie za uszami, w podniebnym świecie nad chmurami, codziennie wrze praca. Obłoczek i Sopelka codziennie odbierają z Ziemi zamówienia na śnieg. Niestety pewnego dnia, z samego rana, wielka maszyna do produkcji śniegu ulega awarii. Nikt nie potrafi poradzić sobie z jej naprawą, nawet inżynier Złota Łapka. Dzielni pracownicy fabryki muszą jak najszybciej poradzić sobie z tą kryzysową sytuacją. Czy uda się wyprodukować śnieg na czas? Co z tym wspólnego ma przebiegły i wściekły do czerwoności Karol Yfer oraz czy dzieci będą w stanie pomóc bohaterom w ich kłopotach? Autorski, interaktywny spektakl, zawodowi aktorzy, piosenki na żywo i zimowa scenografia, to będzie feryjna bajkowa maaaaagiiiiaaaaa.
            Czas trwania: 60 minut. Wykonawcy: Teatr Trip. Bilety online w cenie 5 zł do nabycia [ https://becek.pl/program/system_biletowy/2402 | https://becek.pl/program/system_biletowy/2402

            ZASADY OGLĄDANIA SPEKTAKLU ONLINE:
            1. Kup bilet na SPEKTAKL ONLINE [ https://bilety.becek.pl/ | https://bilety.becek.pl/ ]
            2. Po kupieniu biletu na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
            3. Na ten sam adres mailowy, w dniu spektaklu zostanie wysłany link do spektaklu.
            4. Link zostanie aktywowane 5 minut przed spektaklem (spektakl rozpoczyna się o 16:00).
            5. Link będzie aktywny jeszcze przez 24 godziny po zakończonym spektaklu.
            Szczegóły [ http://www.becek.pl/ | www.becek.pl ] ! Zapraszamy.

            Pozdrawiamy i do zobaczenia.
            Zespół BECEKU

        • Ferie po Królewsku online
          • Ferie po Królewsku online

          • Ferie po Królewsku online, 

            w siedmiu Rezydencjach Królewskich

            Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi:  Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w  Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w  Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Zamkiem Lubelskim – Muzeum Narodowym w  Lublinie zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży. 

            Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021 na stronach internetowych i kanałach mediów  społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane aktywności dla dzieci i  młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich. 

            Rezydencje zapraszają do zwiedzania z Idą Nowakowską w cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani  youtuberzy na „Zamkowe Trendy”. Na „Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich” oraz  warsztaty zabierze wszystkich chętnych Piotr Rubik, a w świat baśni i legend przeniosą najmłodszych Joanna Moro i Agata Załęcka – lekturą „Królewskich bajek”. Każdego dnia dodatkowe atrakcje,  warsztaty i konkursy - aktualne informacje online na stronach Rezydencji. 

            Znajdź nas #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco! 

            Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!

            Zamek Królewski w Warszawie

            www.zamek-krolewski.pl

            Zamek Królewski na Wawelu

            www.wawel.krakow.pl

            Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

            www.lazienki-krolewskie.pl

            Muzeum Zamkowe w Malborku

            www.zamek.malbork.pl

            Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu

            www.zamek-sandomierz.pl

            Zamek Królewski w Lublinie

            www.mnwl.pl

            Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

            www.muzeum.wieliczka.pl

            Organizatorem projektu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest  zrealizowany w 7 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na  Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w  Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zamku Lubelskim – Muzeum  Narodowe w Lublinie.

          • FERIE ZIMOWE

          • ZASADY BEZPIECZNEGO SPĘDZANIA FERII ZIMOWYCH:

             

            • Do zabawy wybieraj tylko bezpieczne miejsca – z dala od ulic, mostów, czy torów kolejowych.

            • Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów i rzek.

            • Ślizgaj się na specjalnie wyznaczonych do tego lodowiskach.

            • Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni.

            • Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy.

            • Nie przechodź pod zwisającymi z dachu soplami.

            • Po zmroku noś odblaski.

             

        • KONKURS SZOPEK BETLEJEMSKICH
          • KONKURS SZOPEK BETLEJEMSKICH

          • Uwaga !

            Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców do:

            Konkursu Szopek Betlejemskich

            Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia

            21 grudnia 2020 roku

            (zgodnie z harmonogramem godzin pracy biblioteki w okresie nauki zdalnej)

            Szopki mogą być wykonane dowolną techniką o dowolnych rozmiarachi z jakichkolwiek materiałów, np. tektury, drewna, sklejki, blachy, styropianu, słomy, masy solnej, gipsu, węgla itp.

            Życzymy owocnej pracy w realizacji szopek.

            Konkurs organizowany jest dla uczniów klas I – VIII

            Bibliotekarz Dorota Konopnicka