• Zaproszenie na dni otwarte ZST

• Uczniowie klas ósmych, rodzice uczniów klas ósmych!

Społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu Szombierkach serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dzień otwarty naszego Technikum nr 6, który odbędzie się

30 marca w godzinach 8.00 – 18.00.

Wszyscy którzy nas odwiedzą będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić nasze nowoczesne pracownie techniczne i komputerowe oraz porozmawiać z uczniami, nauczycielami i dyrekcją naszej szkoły.

Do zobaczenia w najbliższą środę

Społeczność ZST

• Światowy Dzień Wody

• Światowy Dzień Wody odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNCED). Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach tego dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.

Hasło tegorocznego święta to: Wody podziemne – „czyńmy niewidoczne widocznym”.

• DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

• Dyrekcja, Rada Pedagogiczna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5

serdecznie zapraszają na

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

17 marca 2022 rozpoczęcie o 17.00 w auli.

W programie:

• spotkanie z Dyrekcją,
            • występy artystyczne uczniów
            • zajęcia dla dzieci: „Plastyczne czary - mary",  "Mali naukowcy i doświadczenia”, "Przygoda z komputerem”, " Wesołe zabawy ruchowe”
            • zajęcia pokazowe dla rodziców: Zabawy z językiem angielskim w klasie II z wykorzystaniem tablicy multimedialnej
            • rozmowy nauczycieli z rodzicami przy filiżance kawy, konsultacje z logopedą, pedagogiem szkolnym
            • prezentacja oferty Szkoły Podstawowej nr 5, zwiedzanie szkoły:biblioteka, pracownia komputerowa, świetlice szkolne, jadalnia, sale lekcyjne, sala gimnastyczna
            • loteria fantowa
          • ŚLĄSKIE DLA UKRAINY

• Z objętej wojną Ukrainy każdego dnia przybywają do naszego kraju i regionu uchodźcy poszukujący schronienia. Wielu z nas, poruszonych ich sytuacją, oferuje pomoc materialną, ale też udostępnia dach nad głową w postaci domu, mieszkania, czy pokoju.Aby ta pomoc była skuteczniejsza, uruchomiony został specjalny dwujęzyczny serwis www.slaskiedlaukrainy.pl koordynowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Osoby mogące ugościć uchodźców podają kilka informacji o tym kogo i gdzie mogą przyjąć oraz swoje dane kontaktowe, aby ułatwić bezpośredni kontakt ze sobą. Nie jest to narzędzie dla samorządów czy instytucji, tylko prosta baza lokalowa przygotowanaz myślą o mieszkańcach – prywatnych osobach, które chcą pomóc, a nie zawsze wiedzą jak zacząć. Niech to narzędzie ułatwi mieszkańcom regionu dotarcie z pomocą do wszystkich, którzy pomocy u nas szukają.

Pomoc ta będzie tym skuteczniejsza im łatwiej i szybciej obie strony będą mogły się znaleźć.

• BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

• Od 21 lutego, od godziny 21:00, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony stopień alarmowy CHARLIE-CRP dotyczący cyberbezpieczeństwa kraju. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, o których warto pamiętać:

1. Uważaj, w co klikasz

W związku z podwyższonym stopniem alarmowym prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na otrzymywane wiadomości e-mail oraz na zawarte w nich załączniki. Prosimy również o rozważne korzystanie z odnośników powiązanych z treściami sensacyjnymi odnoszącymi się do aktualnych i szeroko komentowanych zagadnień lub wydarzeń. Zalecamy szczególną ostrożność w otwieraniu wiadomości związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Może im towarzyszyć złośliwe oprogramowanie w postaci skryptów, makr czy też plików wykonywalnych.

1. Aktualizuj oprogramowanie

Zalecamy także wykonanie aktualizacji używanego oprogramowania systemowego oraz platform antywirusowych do najnowszych wersji. Dodatkowo, w związku z ostrzeżeniem CSIRT dotyczącym wykrytych podatności w produktach Microsoft Edge oraz Google Chrome, zalecamy ich niezwłoczną aktualizację.

Zachęcamy do śledzenia aktualności i listy ostrzeżeń na stronie www.cert.pl, gdzie są publikowane i aktualizowane treści dotyczące cyberzagrożeń.

1. OSE chroni sieć w szkole

Wszystkie systemy bezpieczeństwa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej są na bieżąco aktualizowane. Ochrona OSE minimalizuje wpływ zagrożeń zewnętrznych na funkcjonowanie szkolnych sieci komputerowych, a nasze zaawansowane usługi bezpieczeństwa w tym trudnym czasie są w stanie zapewnić ochronę przed zdecydowaną większością cyberzagrożeń pojawiających się w sieci. Zalecamy wszystkim użytkownikom OSE korzystanie z rozszerzonych usług bezpieczeństwa.