• Dlaczego warto czytać?

        • „ Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”

          Marcus Tullius Cycero

           

          „Dlaczego warto czytać?”

          W dobie rozwijającej się techniki, w tempie codziennej gonitwy i w dostępie do wielu zewsząd bombardujących nas swoimi wiadomościami komunikatorów i mediów tak trudno znaleźć czas i poświęcić nieco uwagi tradycyjnej książce…

          Dzisiejsze zmaganie się z epidemią i konieczność pozostania w domu ze swoimi najbliższymi to czas, który można poświęcić na refleksję, dlaczego czytanie książek jest nie tylko koniecznością, ale może być również sprzymierzeńcem w wychowaniu naszych własnych pociech i w budowaniu z nimi wspaniałej międzypolokoleniowej relacji.

          Korzystając z informacji zamieszczonych na stronie Livro.pl przytoczę najważniejsze korzyści, jakie daje nam czytanie książek z dziećmi oraz wyrabianie w nich tego nawyku i zarazem pasji:

          1. Bogatszy zasób słownictwa

          Czytanie wzbogaca czynne słownictwo. Pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Jest najlepszym ćwiczeniem językowym. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została już opanowana. Sięganie do klasyki, do dzieł wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy zapewnia ucztę duchową ale też kształtuje styl i poczucie estetyki czytającego.

          2. Lepsza pamięć

          Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Czytanie jest więc nieustannym treningiem dla naszej pamięci.

          3. Redukcja stresu

          Czytanie działa uspokajająco i odprężająco. Ciekawa, zajmująca książka sprawia, że stres i problemy dnia codziennego odchodzą w zapomnienie, z kolei czytanie przed snem może ułatwić zasypianie.

          4. Pogłębianie wiedzy

          Ludzie, którzy czytają, stają się mądrzejsi. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i rozwija swoją inteligencję.

          5. Inspirowanie, pomysł na życie

          Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, jakie podjąć decyzje. Bohaterowie czytanych książek mogą podsunąć plan działania lub sposób rozwiązania własnych problemów.

          6. Rozwijanie wrażliwości

          Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

          7. Zwiększenie zdolności analitycznych

          Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia.

          8. Poprawa pisania

          Czytanie to także rozwój własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To

          9. Kształtowanie osobowości

          Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość.

          10. Zaangażowanie w życie społeczne

          Ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi. Przekłada się to na większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu oraz wpływa na lepszą samoocenę.

          11. Rozwijanie więzi rodzinnej i bliskiej relacji z dzieckiem

          Czytając wspólnie z własnym dzieckiem, spędzamy razem czas, poświęcamy mu uwagę i mamy szansę kształtować jego osobowość i wrażliwość. Budujemy nie tylko własny autorytet w oczach dziecka, ale tworzymy wspólnie ze swoją pociechą wyjątkowy i niepowtarzalny, intymny świat.

           

          Dorota Konopnicka