W tym roku szkolnym świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym
"Świetliczaki na tropie...zagadek".
Celem projektu jest uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody.
W tym roku szkolnym świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym
"Świetliczaki na tropie...zagadek".
Celem projektu jest uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody.
Zapraszamy do udziału w Rodzinnym Pikniku Ekologicznym i konferencji podsumowującej projekt InfoSMOG-MED, które odbędą się 18 września 2021 r. (sobota) od godz. 13:00 do 16:00 w Parku Śląskim na terenie Rosarium.
W czasie konferencji odbędzie się debata ekspercka pt. „Śląskie SMOGSTOP – województwo śląskie w drodze po czyste powietrze”, ponadto w ramach pikniku przeprowadzone zostaną też warsztaty z młodzieżą pt. „Przyszłość (bez)smogu”.
Dzieci, ale również dorośli w formie świetnej zabawy, poznają najważniejsze zasady walki ze smogiem. W czasie rodzinnego pikniku dostępnych będzie mnóstwo bezpłatnych atrakcji, w tym m.in. gra terenowa z nagrodami, eko-pokój zagadek, koło fortuny, rowery generujące prąd, warsztaty recyclingowe, bramka celnościowa, gra planszowa XXL. Ponadto będzie można skorzystać też z mobilnego planetarium i wziąć udziału w warsztatach np. na temat bezpieczeństwa i ekologii prowadzonych przez przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach i Policji.
Event organizowany jest z myślą o wszystkich mieszkańcach, w tym najmłodszych, dla których przygotowano wiele atrakcji, m.in. gry, zabawy, warsztaty z Tomaszem Rożkiem.
Szanowni Rodzice
Na rok szkolny 2021/2022 Rada Rodziców Naszej Szkoły wybrała ofertę grupowego ubezpieczenie NNW
uczniów w InterRisk.
Wybrane zostały 2 warianty ubezpieczenia za składkę 37zł i 65 zł.
Ubezpieczenie działa 24/H na całym świecie tj. w domu, szkole i poza nią ,na zajęciach sportowych i wakacyjnych wyjazdach.
Uwaga!
Wpłat na ubezpieczenie szkolne można dokonywać do dnia: 25 października 2021 roku
22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXX edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Do konkursu przystąpiło 26 uczestników z klas II - VII. To ci, którzy nie boją się wyzwań i stawiają na matematykę.
Gratulujemy wszystkim osiągniętych rezultatów – wiemy, że łatwo nie było!
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z okazji Dnia Dziecka ogłosił dla dzieci i młodzieży z całej Polski wyjątkowy konkurs pt. „Zrób zdjęcie radości”. Ustalono cztery kategorie wiekowe. Kategoria I obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym, kategorie II i III dotyczą szkół podstawowych: kl. I-IV oraz kl. V-VIII, natomiast kategoria IV przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane odrębnie dla każdej kategorii wiekowej.
Mamy 4 szkolnych laureatów:
Nagroda:
Karolina Nojman - klasa 7b
Wyróżnienia:
Hanna Stańczak - klasa 1b
Karolina Hajduk - klasa 3a
Wojciech Niechciał - klasa 3c
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Szczegółowe rezultaty znajdują się w załączonej tabeli.
W dniu 11 maja 2021 r. odbyło się posiedzenie jury II Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Ruszamy w świat”.
Konkurs odbywa się pod patronatem:
Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli patronów konkursu podjęła następującą decyzję.
I miejsce zdobyły Maja Bartków i Karolina Kobalczyk uczennice Szkoły Podstawowej nr 9.
II miejsce zdobyły Hanna Lipińska i Antonina Młynarczyk uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.
III miejsce zdobył Piotr Neuman reprezentujący Szkołę Podstawową nr 54.
Wręczenie nagród odbędzie się 18 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 1000.
Gratulujemy i zapraszamy za rok !
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęca do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Dołączmy do akcji i pokażmy swoje flagi.
To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska w XX wieku. Z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, którego efektem był korzystny dla Polski podział Górnego Śląska. Szczególną rolę w walce o polski Śląsk odegrał Bytom, gdzie swoją siedzibę miał Polski Komisariat Plebiscytowy oraz gdzie zapadła decyzja o wybuchu powstania. To właśnie ze względu na rolę, jaką odegrał wówczas Bytom, Metropolitalne obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego odbędą się w naszym mieście. Świętowanie zaczynamy już 2 maja, a wielki finał zaplanowano na 25 czerwca.
Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego rozpoczną się 2 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich, po czym /od godz. 21.20/ na bytomskim Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości zakończą się /od godz. 22.00/ odsłonięciem instalacji artystycznej /mapping/ nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku. Warto dodać, że 2 maja będziemy również świętować 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Wśród atrakcji, jakie Bytom przygotował w związku z jubileuszem 100-lecia III Powstania Śląskiego dla mieszkańców Śląska, będą m.in.: happeningi, warsztaty, wystawy oraz prezentacje muzyczne, których zwieńczeniem będzie widowisko multimedialne - Tryptyk Powstańczy, w którym zaprezentowane zostaną dzieje Bytomia od czasów średniowiecza po współczesność oraz wydarzenia związane z III Powstaniem Śląskim, jakie rozegrały się na Śląsku w 1921 roku.
Każdy, kto zawita od 2 maja do 25 czerwca w Bytomiu będzie mógł wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych upamiętniających III Powstanie Śląskie. Jeśli obostrzenia związane z pandemią nie pozwolą nam na bezpośrednie spotkanie, wydarzenia będą odbywały się online. Transmisje przewidujemy m.in. na kanale miasta Bytom w serwisie YouTube.com.
Zgodnie z planem, uroczystości związane z obchodami III Powstania Śląskiego rozpoczną się w Bytomiu 2 maja, a więc w 100. rocznicę wybuchu powstania, a zakończą 25 czerwca. W tym dniu bowiem przypada rocznica podpisania staraniem Wojciecha Korfantego rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej, faktycznie kończącego III Powstanie Śląskie.
O szczegółach związanych z organizacją Metropolitalnych Obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego w Bytomiu będziemy Państwa na bieżąco informować za pośrednictwem strony www.bytom.pl oraz miejskich kanałów społecznościowych.
Wynik plebiscytu na Górnym Śląsku 20 marca 1921 roku, który miał zdecydować o przynależności tego regionu do Niemiec czy Polski, nie zadowolił żadnej ze stron. Do porozumienia w sprawie podziału Górnego Śląska nie potrafili dość również alianci. Brak decyzji aliantów spowodował, że Wojciech Korfanty w obawie przed niekorzystnym dla Polski podziałem Śląska, zdecydował o wybuchu III Powstania Śląskiego.
Decyzję o jego rozpoczęciu podjęto w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” przy ówczesnej ulicy Gleiwitzerstrasse 10 w Bytomiu 30 kwietnia 1921 roku podczas spotkania Wojciecha Korfantego z dowódcami wojskowymi. Korfanty stanął na czele powstania, a dowódcą wojsk powstańczych został ppłk Maciej Mielżyński, którego potem zastąpił ppłk. Kazimierz Zenkteller.
Powstańcy rozpoczęli działania bojowe z 2 na 3 maja, zaskakując początkowo oddziały niemieckie. Do ważniejszych walk doszło w Królewskiej Hucie /dzisiejszy Chorzów/, Katowicach, Gliwicach czy Zabrzu, a powstańcy dość szybko opanowali linię Odry /tzw. linię Korfantego/. Powstańcom udało się również zająć 8 maja Górę św. Anny oraz w walkach o Kędzierzyn i port na Odrze - tzw. Przystań Kozielską /4-10 maja/ wyprzeć siły niemieckie za Odrę.
Sytuacja wojsk powstańczych zmieniła się wraz z decyzją Wojciecha Korfantego, który po osiągniętych sukcesach zmierzał do zakończenia powstania. 9 maja doszło do zawieszenia walk, jednak strona niemiecka po uzupełnieniu sił i sprzętu 21 maja przystąpiła do kontrofensywy. Wojskom niemieckim udało się zająć Górę św. Anny, a 4 czerwca ruszył atak na Kędzierzyn, który ostatecznie został zajęły przez Niemców. Wobec postępów wojsk niemieckich, Wojciech Korfanty próbował jak najszybciej doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, zdając sobie sprawę, że wszystkie wysyłki powstańców mogą zostać zaprzepaszczone.
Starania Wojciecha Korfantego mające na celu zakończenie walk doprowadziły do podpisania 25 czerwca 1921 roku rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej. Do 5 lipca jednostki polskie i niemieckie wycofały się z terenu plebiscytowego, co faktycznie oznaczało zakończenie III Powstania Śląskiego.
Na efekty kolejnego zrywu na Górnym Śląsku strona polska musiała czekać do 20 października 1921 roku. Wówczas Rada Ambasadorów wielkich mocarstw zatwierdziła podział Górnego Śląska, na mocy którego Polska otrzymała około 1/3 terytorium plebiscytowego z większością górnośląskich hut i kopalń.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza konstytucja nowożytna w Europie, a druga, po amerykańskiej, na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy.
W niedzielę, 2 maja podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę III Powstania Śląskiego oraz 230. rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja zawyją syreny alarmowe. Jak co roku rocznicowe obchody są okazją, by przetestować sprawność systemu ostrzegania i alarmowania ludności, który sygnalizuje mieszkańcom skażenie środowiska, klęski żywiołowej i inne niebezpieczeństwa. Bytomianie usłyszą dźwięk ciągły trwający minutę w trakcie capstrzyku organizowanego na bytomskim Rynku.
Serdecznie dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie konkursem.
Wybór był niezmiernie trudny, dostaliśmy ogrom cudownie wykonanych kartek wraz z pięknymi życzeniami.
Jury obradowało wiele godzin. Każda kartka była wyjątkowa i niepowtarzalna!
Na wyłonieniu tylko trzech miejsc nie mogło się skończyć, przyznaliśmy więc również wyróżnienia!
Poniżej prezentujemy zdjęcie prac laureatów.
I miejsce "Kapelusze królowej" Szymon kl. II SP 4
II miejsce "Portret Królowej" Natalia kl. III SP 45
III miejsce "Królewski Corgie" Tomasz kl. II SP 4
Wyróżnienia :
"Królewski tort" Bryan SP 21
"Królewska budka" Zuzanna kl. I SP Mistrzostwa Sportowego
"Kapelusz królowej i flaga" Łukasz kl. I SP 45
"Symbole Wielkiej Brytanii" Zosia kl. I SP 54
"Królewski Szampan" Szymon kl II SP 45
Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Patryk Musiał został laureatem Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2020/2021. Jako laureat jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku.
Serdecznie gratulujemy!
.
Dziś w wirtualnych murach naszej szkoły mieliśmy przyjemność gościć Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza, który wziął udział w nietypowej lekcji online poświęconej setnej rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku.
Pan Prezydent okazał się wyśmienitym nauczycielem, który zajmująco opowiadał o tym, jakiej doniosłej wagi wydarzenia rozgrywały się w naszym mieście 100 lat temu.
Rozmawialiśmy o przeszłości, o tym, z jaką determinacją i odwagą nasi przodkowie walczyli o przynależność Górnego Śląska do Polski, o tym, czym jest tożsamość narodowa, ale też o mechanizmach skutecznej perswazji, czyli przekonywania do własnych racji.
Uczniowie klasy 6b byli zachwyceni, tym bardziej, że mogli zadać Panu Prezydentowi wiele pytań, których nie było końca
Pamiętajcie, warto znać historię swojej małej ojczyzny.
Warto też zapamiętać słowa Pana Prezydenta, aby nigdy się nie poddawać, walczyć o swoją prawdę i zawsze podnosić się po porażkach!
Powered by aSc EduPage