Świetlica
ŚWIETLICA SZKOLNA CZYNNA
od poniedziałku do piątku w godzinach:
od 6.30 do 17.00
ZASADY PRZEBYWANIA DZIECKA W ŚWIETLICY PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 W BYTOMIU
1.Świetlica jest integralną częścią szkoły. Uczęszczają do niej dzieci z klas I-VIII, które muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na czas pracy rodziców lub opiekunów.
2.Opiekę nad dziećmi w świetlicy sprawują nauczyciele – wychowawcy świetlic
3.Świetlica obejmuje opieką wyłącznie dzieci rodziców/ opiekunów prawnych pracujących lub dzieci rodziców/opiekunów prawnych niepracujących w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach (po ustaleniu z kierownikiem świetlicy).
4.Świetlica zapewnia wyłącznie opiekę w godzinach od 6.30 do 17.00 w dni, w które odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole lub pełniony jest dyżur w świetlicy.
5.Warunkiem przyjęcia do świetlicy jest złożenie przez rodzica/opiekuna prawnego wypełnionej karty zapisu.
6.Zapisów do świetlicy dokonuje kierownik świetlicy na podstawie kart zgłoszeń.
7.Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dziecka, które zostało przyprowadzone do świetlicy lub zgłosiło się samo do niej przed zajęciami lub po ukończonych zajęciach , od momentu jego wejścia na teren świetlicy do chwili jego odebrania przez osoby do tego uprawnione lub do samodzielnego opuszczenia jej terenu na podstawie oświadczenia rodzica/opiekuna prawnego w karcie zapisu.
8.Nie podlega opiece nauczycieli – wychowawców świetlicy dziecko przebywające w szkole przed godziną 6.30, a także, które nie dotrze do świetlicy.
9.Dziecko może samodzielnie opuścić teren świetlicy lub zmienić godzinę wyjścia tylko w przypadku gdy przedstawi nauczycielom- wychowawcom świetlicy pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego lub zostanie to zgłoszone i odnotowane w świetlicy lub zgłoszone w dzienniku elektronicznym. W przypadku braku informacji od rodzica dziecko czeka w świetlicy na odbiór lub wpisaną w karcie godziną jej opuszczenia.
10.Gdy dziecko pozostanie po godzinach pracy świetlicy nauczyciel podejmuje próbę kontaktu z rodzicem/opiekunem prawnym, a jeśli nie jest ona skuteczna informuje policje i podejmuje kolejne działania decydujące o dalszych losach dziecka (Kodeks Rodzinny Art.95§1,§3;Art. 100)
11.Dzieci
- Z klas 1-3 na zajęcia są odprowadzane przez nauczyciela- wychowawcę świetlicy o godz. 7.45 ,a przyprowadzane do świetlicy po zajęciach przez nauczyciela prowadzącego ostatnie zajęcia
- Z klas 4-8 wychodzą ze świetlicy na lekcje samodzielnie i samodzielnie o godz. 7.45 przychodzą do świetlicy samodzielnie po zakończonych zajęciach
- Uczęszczające na dodatkowe zajęcia z klas 1-3 odbiera i przyprowadza nauczyciel prowadzący te zajęcia
- Uczęszczające na dodatkowe zajęcia z klas 4-8 wychodzą samodzielnie i samodzielnie wracają z nich
12.Obecność dzieci, które zgłoszą się do świetlicy odnotowana jest w dzienniku zajęć ( godzina przyjścia i wyjścia).
13.Ze względu na funkcjonowanie kilku sal świetlicowych i odpowiednia organizację wszystkie dzieci rano schodzą się do głównej sali świetlicowej i po godzinie 15.00 są z niej odbierane lub idą samodzielnie do domu.
14.W godzinach od ukończenia zajęć do godziny 15.00 dzieci przebywają w wydzielonych dla nich salach i stamtąd są odbierane przez rodziców /opiekunów, po godzinie 15.00 z głównej sali.
15.Wychowawcy świetlicy informują wychowawców poszczególnych klas o funkcjonowaniu dziecka w szkolnej świetlicy. Informacje te uwzględnia się podczas ustalania oceny z zachowania. Nauczyciele - wychowawcy świetlicy informują o zachowaniu dziecka również rodziców/opiekunów prawnych przez rozmowę indywidualną, telefoniczną lub dziennik elektroniczny.
16.W świetlicy funkcjonuje system kar i nagród zgodnie ze Statutem Szkoły
17.Każda uwaga dotycząca niewłaściwego zachowania jest przekazywana rodzicowi / opiekunowi prawnemu i odnotowywana w dzienniku zajęć
18.Wszelkie uwagi dotyczące zachowania dziecka są wpisywane do dziennika elektronicznego
19.Nauczyciele -wychowawcy nie odpowiadają za rzeczy przyniesione przez dziecko, a nie związane z edukacją (telefony, biżuteria klucze, pieniądze ,zabawki) oraz te ,które dziecko pozostawia bez opieki i nadzoru.
20.Rodzice/opiekunowie prawni ucznia ,który dokonał celowego zniszczenia lub uszkodzenia wyposażenia świetlicy ponoszą koszta zakupu lub naprawy.
21.W przypadku używania przez dziecko telefonu komórkowego niezgodnie z jego przeznaczeniem na terenie świetlicy (nagrywanie, robienie zdjęć) i braku reakcji na upomnienia nauczyciela, dziecko zostaje poproszone o wyłączenie telefonu.