• DLA RODZICÓW

Zadania i obowiązki ucznia.

1. Uczeń zasiada przed komputerem, loguje się do aplikacji w takim czasie, aby punktualnie mógł uczestniczyć w lekcji.
          2. Uczeń ma obowiązek przygotować podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy oraz inne materiały wskazane przez nauczyciela.
          3. Uczniowie podczas lekcji zabierają głos jedynie wówczas, gdy zostaną uprzednio poproszeni przez nauczyciela. Na początku wypowiedzi podają swoje imię.
          4. Uczeń może zgłosić chęć zabrania głosu na czacie. Nauczyciel kończy swoją wypowiedź lub ją przerywa i wskazuje, kiedy uczeń może się wypowiedzieć.
          5. W czasie lekcji głos zabiera w danym czasie tylko jedna osoba, wyznaczona przez nauczyciela. Pozostali uczniowie słuchają wypowiedzi.
          6. Uczeń ma obowiązek odesłania zadanych prac w terminie ustalonym przez nauczyciela danego przedmiotu.
          7. Zabrania się w czasie lekcji online komentować wypowiedzi czy w inny sposób zakłócać zajęcia.
          8. Jeżeli istnieją takie możliwości, uczeń włącza również kamerę.
          9. Za niewłaściwe zachowanie w czasie lekcji będą wyciągane konsekwencje zgodnie ze statutem szkoły.
          10. Lekcji nie wolno nagrywać, fotografować, robić print screenów i upubliczniać.
          11. Podczas zajęć na czacie uczniowie mogą pisać tylko informacje bezpośrednio dotyczące lekcji. Nie zamieszczają filmików, komentarzy, memów itp.
          12. Zachowania typu: wykluczanie innych, wyśmiewanie, podszywanie się pod kogoś innego, przerabianie zdjęć stanowią przemoc rówieśniczą i grożą za nie konsekwencje prawne.
          13. Nagrywanie lekcji i udostępnianie zdjęć lub nagrań osobom trzecim, w tym na platformach społecznościowych, wymaga zgody zainteresowanych osób. Jeżeli takiej zgody się nie uzyska jest to naruszenie wizerunku danej osoby, które jest dobrem osobistym w rozumieniu cywilnoprawnym i stanowi naruszenie prawa.
          14. Uczeń powinien zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym się znajduje, panowała cisza (wyciszony telefon, wyłączony telewizor itp.)
          15. Uczeń bierze udział w lekcji siedząc przy biurku lub stole w taki sposób, aby uniknąć wad postawy.
          16. W pomieszczeniu znajduje się tylko sam uczeń lub w towarzystwie rodzica, który zachowuje ciszę. Rodzic służy pomocą w obsłudze komputera, ale nie podpowiada dziecku lub nie wykonuje za niego zadań.
          17. Kamera jest umieszczona w taki sposób, aby obejmowała tylko ucznia, a nie całe wnętrze pomieszczenia.

OBECNOŚCI

1. Na lekcji on-line sprawdzana jest obecność. Uczeń potwierdza słowem "jestem" obecność na zajęciach. W razie problemów z mikrofonem- zaznacza swoją obecność na czacie.
          2. Na zajęciach OFF-LINE jako obecność traktowane jest wpisanie "jestem" lub "obecna/y" tego samego dnia (do godz. 15.00) w komentarzu do zadań na konkretny dzień udostępniany w Classroomie.

Informacja dla rodziców o metodach i formach nauki zdalnej

prowadzonej w SP-5 w Bytomiu

1. Nauczyciele codziennie prowadzą z uczniami zajęcia zdalne za pośrednictwem platformy GSuite/Classroom.

2. Lekcje są prowadzone w wersji online (ON) lub offline (OFF). Informację o formie zajęć (ON/OFF) można sprawdzić w planie lekcji zamieszczonym w dzienniku elektronicznym Librus (organizacja szkoły -> plan lekcji).

3. Aby wziąć udział w lekcji online, uczeń musi zalogować się na platformie GSuite/Classroom i kliknąć w link, który nauczyciel danego przedmiotu umieszcza przed każdą lekcją w tzw. strumieniu. Uczeń zostanie przekierowany do spotkania w aplikacji Meet. Zajęcia rozpoczynają się zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

4. Nauczyciele mogą umieszczać dodatkowe materiały uzupełniające do lekcji online (karty pracy, linki do słuchowisk, audycji, filmów, ćwiczeń online, prezentacje), które uczeń powinien wykonać samodzielnie w terminie ustalonym przez nauczyciela przedmiotu. Na lekcji online sprawdzana jest obecność. Uczeń potwierdza słowem "jestem" obecność na zajęciach. W razie problemów z mikrofonem - zaznacza swoją obecność na czacie.

5. Aby wziąć udział w lekcji offline, należy zalogować się na platformie GSuite/Classroom i zapoznać się z materiałami edukacyjnymi zamieszczonymi przez nauczyciela przedmiotu w dniu, w którym odbywa się dana lekcja. Nauczyciel zamieszcza w nich również informację o sposobach i terminie realizacji zadań. Na zajęciach offline jako obecność traktowane jest wpisanie "jestem" lub "obecna/y" tego samego dnia (do godz. 15.00) w komentarzu do zadań na konkretny dzień udostępnianym w Classroomie.

6. Na platformie GSuite/Classroom (strumień/zadania) znajdują się również inne materiały edukacyjne:

• sprawdziany, kartkówki, testy,

• projekty,

• pytania do uczniów i polecenia,które należy wykonać zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez nauczyciela.

1. Uczeń może poprosić o dodatkowe wskazówki co do sposobu wykonania zadania, pisząc do nauczyciela wiadomość na czacie dostępnym na głównej stronie w Classroomie lub poprzez dziennik elektroniczny Librus.

2. Nauczyciele prowadzą online konsultacje dla uczniów/rodziców w terminach opublikowanych na stronie internetowej szkoły (zakładka E-lekcje)/ podanych przez dziennik elektroniczny Librus.

Podpowiedź, jak oddawać zadania domowe w Classroomie. https://support.google.com/edu/classroom/answer/6020285?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=pl