• Patron szkoły

• Na przestrzeni historii szkoła miała trzech patronów:

• Dr. Georg Brüning (1851-1932) - Brüningschule (Szkoła im. Brüninga); Dr. Georg Brüning był nadburmistrzem Bytomia w latach 1882-1919;
          • Paweł Finder - patron Szkoły Podstawowej nr 5 do roku 1974 oraz Pola Maciejowska, patronka Szkoły Podstawowej nr 12;
          • Pola Maciejowska patronka Szkoły Podstawowej nr 5 od roku 1974.

Pola Maciejowska (1899-1920)

Paulina Maciejowska, znana jako Pola, urodziła się w Kowlu w 1899 r. W 1916 r. po złożeniu egzaminu dojrzałości w Płocku została przyjęta na Uniwersytet Warszawski, gdzie studiowała polonistykę i historię. Studia przerwała w semestrze letnim 1920 r. W roku akademickim 1918/1919 pracowała jako nauczycielka na Kursach dla Dorosłych Magistratu m. Warszawy. Była również instruktorką harcerską.

W połowie lipca 1920 r. wyjechała na Górny Śląsk i zamieszkała w Bytomiu. Pracowała w Inspektoracie Harcerskim powstałym przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym. Jako kurier brała udział w II powstaniu śląskim. Działalność Maciejowskiej nie była obojętna Niemcom. 10 listopada 1920 r. w sąsiedztwie obecnego kina "Gloria" bojówkarze niemieccy próbowali Polę schwytać. W trakcie próby ucieczki została ciężko ranna. Przewieziono ją do więziennego szpitala, gdzie w nocy z 10 na 11 listopada została zamordowana (powieszono ją w celi, próbując zainscenizować samobójstwo).

Polę pochowano na bytomskim cmentarzu przy ul. Kraszewskiego, a jej pogrzeb stał się manifestacją ludności polskiej. Był protestem przeciw niemieckiemu terrorowi. Maciejowska została zamordowana w 21 roku życia. Pola Maciejowska została patronką Szkoły Podstawowej Nr 5 w Bytomiu (wcześniej Szkoły Podstawowej Nr 12) przy Alei Legionów 6. 8 marca 1960 r. odsłonięto w szkole tablicę pamiątkową ku Jej czci.