• Mury naszej szkoły mają ponad stuletnią historię. Budynek został wzniesiony prawdopodobnie w 1903 r.
          • Budynek zaprojektowany został przez niemieckiego architekta Karla Bruggera.
          • Na fasadzie wschodniej (patrząc na budynek po prawej stronie) zachował się napis Bezirksschule 5 (tzn. Szkoła Rejonowa nr 5).
          • W pierwszych latach swojego istnienia pełna nazwa szkoły brzmiała: Katholische Volksschule V (Katolicka Szkoła Powszechna nr 5). Znajdowała się ona wówczas przy ulicy: Kurfürstenstrasse 6 (późniejszej ulicy Roosevelta, a dzisiejszej Al. Legionów). Szkoła była osobno męska i żeńska. Nad wejściem do szkoły z lewej strony był niemiecki napis: KNABEN (tzn.: CHŁOPCY), a z prawej: MÄDCHEN (tzn.: DZIEWCZYNY).
          • Ku czci wielce zasłużonego, ówczesnego Nadburmistrza Bytomia Dr. Georga Brüninga szkołę nazywano Brüningschule.

• Archiwum Urzędu Miejskiego zachowało również dokumenty dotyczące budowy sali gimnastycznej. Sala została zaprojektowana przez Petera Stascha 13 maja 1925 r.
          • Z różnych źródeł (głównie przekazów ustnych) wiadomo, że w jednym budynku przed II wojną światową mieściły się dwie szkoły: Volksschule V i Volksschule XII.
          • Po II wojnie światowej (od ok. 1948 r.) mieściły się tu dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 5 (męska) i Szkoła Podstawowa nr 12 (żeńska), a następnie dwie szkoły koedukacyjne:
            Szkoła Podstawowa nr 5 im. Pawła Findera (patron od 1962 r) i Szkoła Podstawowa nr 12 im. Poli Maciejowskiej (patronka od 1960 r).
          • W roku 1974 nastąpiło połączenie w jedną Szkołę Podstawową nr 5 im. Poli Maciejowskiej pod dyrekcją p. mgr Barbary Stachniewicz.
          • Od roku 1999 dyrektorem szkoły jest p. mgr Marta Binias.